Merak Ettikleriniz

İKAMET TEZKERESİ İLE OTURMA İZNİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İkamet tezkeresi ile oturma izni arasında bir fark yoktur. İkamet tezkeresi resmi bir kullanımdır. Kanunlarda ikamet tezkeresi olarak geçer. Genelde oturum izni, oturma izni, vize uzatma ve oturum uzatma olarak kullanılan terimlerin hepsinin resmi karşılığı ikamet tezkeresidir. Doğru kullanım ikamet tezkeresi olduğu için sizlerin de ikamet tezkeresi ifadesini kullanmanız yanlış anlaşılmamanız açısından önemlidir. 

 

 

İKAMET TEZKERESİ ALMA İŞLEMLERİ VE KURALLARI TÜM ÜLKELER İÇİN AYNI MI?

Türkiye açısından dünyadaki tüm ülkeler ikamet tezkeresi /ikamet izni /oturma izni/oturum izni alma bakımından A ve B gurupları olmak üzere ikiye ayrılır. A gurubu ülkelerin tabi oldukları kurallar ile B gurubu ülkelerin tabi olduğu kurallar farklıdır. Ayrıca Türkiye ile diğer ülkelerin arasında imzalanan ikamet tezkeresi işlemlerine yönelik antlaşmalara ve karşılıklılık ilkesine göre ülkelere uygulanan kurallar değişebilir.

 

 

KAÇAK YABANCILAR NASIL İKAMET TEZKERESİ ALABİLİR?

Türkiye'de kaçak kalan yabancılar ikamet tezkeresi alabilmeleri, vatandaşı oldukları ülke ile Türkiye arasındaki anlaşmalara ve kaçak kaldıkları sürelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kaçak kalan bir yabancının ikamet tezkeresi alıp alamayacağının en kolay tespiti sitedeki anasayfaya girerek "testi çöz" butonuna tıklayıp, karşınıza çıkan soruları cevaplamaktır. Aşağıdaki linki tıklayarak da soruları hemen cevaplayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 

DURUMUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

İKAMET TEZKEREM VAR, HER YERDE ÇALIŞABİLİR MİYİM?

İkamet tezkeresi ile yabancılar çalışma izni aynı şey değildir. İkamet tezkeresi aynı anda çalışma izni hakkı vermez. Türkiye'de çalışmak isteyen yabancı, yabancılar çalışma izni almak zorundadır. Yabancılar çalışma izni işlemleri için anasayfadaki çalışma izni butonuna veya aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

 

Yabancılar Çalışma İzni İçin Tıklayınız

24.02.2014   |  Bu Sayfa 9984 kez görüntülenmiştir.