İkamet Tezkeresi

5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun’un 3. Maddesi gereği; Türkiye’de 30 günden fazla kalacak yabancıların  bu müddet bitmeden ikamet tezkeresi almak için gerekli beyannameyi doldurmak üzere yetkili emniyet makamlarına bizzat veya bilvasıta müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca; hangi ülke vatandaşı olursa olsun, yabancılar son 180  günde 90 günden fazla Türkiye’de kalamazlar. Türkiye’de daha uzun süre kalmak isteyen yabancıların ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir. Belirtilen süreler içerisinde ikamet tezkeresi almayan yabancılar sınırdışı edilirler.

Sınır dışı edildikleri halde izinsiz olarak tekrar Türkiye’ye gelmiş olan yabancılar, bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılırlar. Bu şekilde mahkum edilen yabancılar cezaları çektirildikten sonra tekrar sınırdışı edilirler. Bu uygulama ile karşılaşmak istemeyen yabancıların süreleri dolmadan ikamet tezkeresi, oturum izni veya oturma izni almaları gerekmektedir.

İkamet tezkeresi / oturum izni / oturma izni alma hakkınızın bulunup bulunmadığını öğrenmek ve ikamet tezkeresi / oturum izni / oturma izni almak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

İKAMET TEZKERESİ ALMAK İSTİYORUM.

İkamet tezkeresi işlemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

AYRINTILI BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

01.12.2012   |  Bu Sayfa 14926 kez görüntülenmiştir.